O KORONAVIRU
Základní informace o koronaviru

COVID-19 je onemocnění způsobené virem označeným jako SARS-CoV-2 nebo 2019-nCoV, zjednodušeně „koronavirus“. Jde o virus ze skupiny koronavirů, které jsou charakteristické svým tvarem připomínajícím sluneční koronu. Virus napadá buňky hostitele a využívá je k množení a šíření, přičemž může způsobovat řadu zdravotních problémů, vedoucích ve vážných případech až ke smrti. Onemocnění bylo poprvé zaznamenáno jako neznámý virový zápal plic v Čínském Wu-chanu, a to s největší pravděpodobností po přenosu viru ze zvířete na člověka, podobně jako virus SARS v roce 2002.

Navzdory podobnostem s jinými koronaviry se z genetického hlediska jedná o dosud neznámý virus. V této chvíli je již jasné, že úmrtnost v případě nakažení tímto virem je výrazně nižší než v případě zmíněné nemoci SARS. Konkrétní čísla lze sledovat na této stránce, kde autoři uvádí přesné počty nakažených, úmrtí a také místa výskytu viru. Na koronavirus však zatím stále neexistuje vakcína, a pokud by se ji podařilo v rychlosti vyvinout, i tak bude potřeba řada měsíců na testování.

O COVID-19 v bodech:

 • Způsob přenosu: přenáší se z člověka na člověka při úzkém kontaktu, jde o tzv. kapénkovou infekci přenášenou především při kýchání a kašlání, i fyzickým kontaktem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky.
 • Kudy virus proniká do těla: Nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla, jsou sliznice, tedy ústa, nos a také oči. Tato místa pro viry představují otevřenou bránu, právě na obličej si saháme nevědomky prakticky neustále. Doporučení expertů zní vědomě se těmto dotekům vyhýbat.
 • Klinické příznaky: podobné jako u chřipky, vysoká teplota (až 20 % pacientů má ale teplotu nižší než 38°C), únava, dýchací obtíže, kašel. Může se rozvinout ve virový zápal plic, selhání ledvin a smrt, ale může také proběhnout bez příznaků
 • Inkubační doba: uvádí se až 14 dní, přičemž člověk je nejvíce nakažlivý v prvních fázích onemocnění. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle.
 • Nejvíce ohrožené skupiny: senioři, chronicky nemocní a lidé s oslabenou imunitou; u děti je virus snášen dobře
 • Smrtnost (podíl zemřelých ze všech nakažených): různé zdroje uvádí mezi 2 % a 3 %, ale výrazně záleží na věku – u lidí ve věku 70 až 79 let se uvádí 4 % a nad 80 let poté již přes 8 %. Naopak u lidí pod 50 let je smrtnost výrazně pod 1 %. Např. v Koreji je aktuální smrtnost 0,8 %, v Německu 0,15 %. Tyto údaje však jsou obtížně stanovitelné a různé zdroje se aktuálně v hodnotách liší.
 • Léčba: několik léků je ve fázi testování, žádný zatím není ověřený a schválený, očkování neexistuje, nasazuje se jen podpůrná léčba příznaků
 • Prevence: podobná jako u jiných virových onemocnění včetně chřipky – tzn. mytí a dezinfekce rukou, vyhýbání se místům s velkým počtem lidí, případně používání vhodných ochranných pomůcek, jako jsou roušky či respirátory
 • Jak je to s imunitou vůči koronaviru? Co se týče běžných koronavirů, imunitu, která by trvala příliš dlouho, získat nelze. Takže v případě tohoto konkrétního koronaviru odpověď doposud vědci neznají.Pokud se uzdravíte, jste imunní, ale už není jisté, jak dlouho. Tohle je ve skutečnosti jedna z největších výzev při vývoji vakcíny, která v současnosti probíhá.

Veškeré základní informace naleznete ve videu od MZČR:

Koronavirus: fakta versus mýty

 • Poštovní zásilky z Číny a dalších zasažených oblastí virus nešíří.
 • Roušky zdravé lidi neochrání, jsou vhodné pro nemocné, aby nákazu nešířili.
 • Nosní kapky či kloktání nefungují proti nákaze.
 • Antibiotika proti virům nezabírají, jsou určena na bakteriální onemocnění.
 • Chlór nepijte a nemyjte se s ním, chlórové přípravky jsou účinné na dezinfekci povrchů.
 • Kouření před možnou nákazou nechrání.
 • Pití alkoholu není prevencí, alkoholové přípravky jsou účinnou dezinfekcí povrchů a rukou.
 • Česnek nechrání před nákazou.

Zdroje informací:
https://koronavirus.mzcr.cz/ 
https://www.okoronaviru.cz/ 
https://mzcr.cz

KONTAKTY

MALFINI, a.s.
IČO: 25409727
DIČ: CZ25409

Adresa: Oblouková 391
403 40 Ústí nad Labem

Email: podpora@rouskyadler.cz

Telefon: +420 475 665 520
PO-PÁ - 8:00 - 16:30

YmJlZ